Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

iFi Micro iDSD: DAC a sluchátkový zesilovač na cesty

1.7.2014, Petr Štefek, aktualita
Firma iFi uvedla svůj nový počin pod názvem Micro iDSD, což je sluchátkový zesilovač a DAC, který se umí vypořádat s formáty DSD, DXD a PCM, uživit libovolná sluchátka a ještě vám nabije telefon.

iFi Micro iDSD


IFi je pro našince poměrně neznámá značka, což ovšem nemění nic na tom, že se jedná o velmi zajímavého producenta převodníků a sluchátkových zesilovačů. V současné době iFi útočí extrémně schopným zařízením Micro iDSD, které poskytuje podporu formátů, o kterých jste ani nevěděli, že existují. Zmínit můžeme PCM 768 nebo DSD 512, a to vše nativně a nikoli interní konverzí. Pokud jste zpozorněli, čtěte dále.





iFi svou reputací získalo jako výrobce audio hardware určeného především k počítači. Micro iDSD je produktem, který je pro společnost velkým krokem kupředu. Díky speciálnímu Dual-Core Burr-Brown čipsetu schopnému nativního dekódování PCM až do rozlišení 32-bit a samplovací frekvence 768 MHz, DSD 512 (28,6 MHz) a 2xDXD, je tento DAC naprosto ojedinělý. Specifikace jsou tak trochu jako z jiného světa a otázkou je, kdo podobnou podporu v reálném světě využije.


HFTurbo


Micro iDSD má několik možných výkonových módů jako sluchátkový zesilovač, které jsou skryty pod označením Eco (250 mW), Normal (1000 mW) a Turbo (4000 mW). To v praxi znamená, že podle náročnosti sluchátek zvolíte patřičný režim a nemělo by se vám stát, že zrovna vaše oblíbená sluchátka nebudou mít dostatek „šťávy“. Regulace hlasitosti sluchátkového zesilovače je analogová dodává všemu punc vážnosti. V reálu prakticky nemáte šanci narazit sluchátka, které by micro iDSD nebylo stop zvládnout.





SmartPower


SmartPower® je funkcionalita Micro iDSD užitečná pro většinu dnešních telefonů nebo tabletů, které jsou velmi často využívány k přehrávání hudby. Zařízení má implementovánu baterii o kapacitě 4800 mA, která je schopna dobít telefon (Apple iPhone 5) až dvakrát za sebou, a tak se nemusíte bát, že na cestách při přehrávání vaší oblíbené hudby z telefonu totálně vybijete baterku.


3DxBass


Audiofilové neradi slyší o „vychytávkách“ upravujících zvuk, ale iFi se rozhodla integrovat podobné funkce také do micro iDSD. Jedná se technologie nazvané XBass a 3D Holographics, které jsou podle společnosti realizovány plně v analogové doméně zařízení a nikoli v digitální doméně zařízení, kde by docházelo k nežádoucímu pozměňování signálu. Tyto vymoženosti jsou aplikovatelné jak na reproduktory, tak i sluchátka. Jejich přínos bude zřejmě diskutabilní, ale v některých situacích se mohou hodit.



Zařízení může fungovat ve 2 základních módech, kde první je direct mód bez předzesilovače a druhý mód zahrnuje právě onen zmiňovaný předzesilovač. Podrobné specifikace následují.


Audio Formáty
  • DSD 512/256/128/64 (24.6/22.6/12.4/11.2/6.2/5.6/3.1/2.8MHz)
  • DXD 2x/1x (768/705.6/384/352.8kHz)
  • PCM 768/705.6/384/352.8/192/176.4/96/88.2/48/44.1kHz

Filtry
  • PCM Bit-Perfect Processing/Minimum Phase/Standard
  • DSD Extreme/Extended/Standard Range
  • DXD Bit-Perfect Processing

Výkon sluchátkového zesilovače
  • Turbo mód 8.0V/4,000mW @ 16 Ohm >1000 mW@64 Ohm
  • Normal mód 4.0V/1,000mW @ 16 Ohm >500 mW@32 Ohm
  • Eco mód 2.0V/250mW @ 16 Ohm >250 mW@16 Ohm
Je škoda, že se výrobce více nerozepisuje o použitých převodnících a topologii celého zařízení, ale podle některých informací se jedná o zdvojené Burr-Brown dual mono čipy, které umí nativně dékodovat DSD a PCM. Ty jsou speciální především tím, že DSD stream prochází pouze přes lowpass filtr a není aplikována žádná další konverze nebo manipulování s originálním datovým tokem.

Konstruktéři jsou evidentně velice zdatní, neboť si uvědomili unikátní řešení Burr-Brown, kde je multibitová konverze aplikována pouze na vrchních 6 bitů a zbytek prochází přes 256fs delta sigma modulátor. Podle mnoha konstruktérů je právě toto řešení v mnoha ohledech nejlepší současnou možností (snad kromě nasazení skutečného 32bitového Multibitového DAC, který v současné době neexistuje, i když se někteří snaží tvrdit opak).

Zdroj: iFi-Audio.com